Как да изберете газов котел?
Мощност

Газов котел
Правилното изчисляване на необходимата мощност включва извършването на пълни топлинни изчисления на сградата, тъй като от значение са както изложението на жилището и неговата изолация, така и допълнителни фактори, например неотоплени жилища отдолу или отгоре, често отваряне на входната врата и т.н. От получените резултати следва да се избере не само котелът, но и отоплителните елементи. Като ориентировъчна базова стойност се приема, че за едно средностатистическо българско жилище са необходими 100 вата мощност на квадратен метър при височина на тавана 2,8 метра
Модулация на мощността
Модулация се нарича техническата възможност на котела да променя своята мощност в зависимост от външните условия и свързаните с тях потребности. Ако тази функция липсва, котелът се включва и изключва всеки път, когато са достигнати настроените гранични параметри за температура. Това води до значително по-бърза амортизация на котела и намалява икономичността му
Диапазон на мощността
Разликата между минимално възможната и максималната мощност на котела се нарича диапазон на мощността.Максималната мощност на котела, който ще работи в отоплителната система, се изчислява на база размера на жилището и останалите важни от термотехническа гледна точка фактори. Колкото по-ниска е минималната отоплителна мощност, толкова по-комфортно, по-дълготрайно и по-икономично ще работи Вашият котел. Тази стойност е важна и с оглед на режима на работа през преходните сезони, когато потребностите от отопление са по-ниски.
Коефициент на ефективност
Макар икономичността на отоплителната инсталация да е резултат от цялата инсталация, важно значение се пада на ефективността, с която работи котелът. Благодарение на модерната си техника на горелката и ефективен оплообменник конвенционалните котли постигат висока ефективност и работят с минимални топлинни загуби. Те обаче се нуждаят от определена температура на отработените газове за бързото им извеждане навън, предпазвайки комина и котела от високата им влажност. Конвенционалните котли Bosch постигат коефициент на полезно действие 93%. За разлика от тях, кондензните котли използват голяма част от топлината на отработените газове за загряване. От това резултира коефициент на ефективност до 109%.
Подгряване на битовата вода
По отношение на подгряването на битова вода можете да избирате от една страна между котел с интегрирано подгряване на битова вода – т.нар. двуконтурен котел и от друга страна котел, който работи в комбинация с обемен бойлер – т. нар. едноконтурен котел.
Благодаря за статията. Много е полезна!